Hawkeye, aneb to, co mělo být recenzí a Avengers 2

9. květen 2015 | 14.21 |

avengers_age_of_ultron_team-HD Avengers: Age of Ultron

    Akční/ Dobrodružný/ Sci-fi

    USA 141 minut

    

      Pokus miliardáře Tonyho Starka oživit program na udržení celosvětového míru skončí nezdarem a největší hrdinové světa, včetně Iron Mana, Kapitána Ameriky, Thora, Neuvěřitelného Hulka, Black Widow a Hawkeye musí čelit děsivému nebezpečí. V sázce je osud celé planety. Povstane zlovolný Ultron a jenom Avengers mu mohou zabránit v uskutečnění ďábelských plánů. Nová křehká spojenectví a nečekané zvraty jsou zárukou vzrušujícího a jedinečného akčního dobrodružství globálních rozměrů.

      Přiznám se, že do kina málokdy chodím dvakrát na jeden film. Vlastně jsem to udělala dvakrát, na jedničku Lord of the Rings a pak na Watchmen. A teď na Avengers dvojce. A dám si to ještě jednou. Je to vážně tak úžasné? Upřímně, ten film je super, to ano, ale právě jen v kině. Vážně, jsem si 100% jistá, že až si tenhle film pustím doma, tak už se mi tolik líbit nebude. A tak si ho chci užít co nejvíc v kině. Navíc, mám z práce poukázky, které se dají využít k zaplacení kina, tak proč toho nevyužít.

    Marvelovky mám ráda. Mám ráda jak komiksy, tak filmy (no dobře, dvojka Thor a trojka Iron Man byly vážně špatný...), k seriálům jsem se ještě nedostala. Každopádně, teď budou následovat spoilery a hlavně vysvětlení, proč jsem do názvu článku dlaa ten dodatek Nebo spíše Hawkeye. A upozorňuji, že to bude směsice myšlenek a pocitů....

19188021_b80b54     Hawkeye je člen týmu Avengers a jak už vám asi došlo, tak je to můj oblíbenec. A než budu pokračovat, něco si vyjasníme. Na předpremiéře dvojky Avengers jsem slyšela několik lidí, jak jeho jméno vyslovují "Houkí". Tohle musím rozebrat... "Houkí" ani "Haoukí" to vážně není! Hawkeye je nejlepší lukostřelec na světě, má vyjímečný zrak, který mu dovoleje trefit všechno z jakékoliv polohy a vlastně se na to ani nemusí dívat. Proto dostal svou prezdívku Hawk Eye. Hawk (hók) neboli jestřáb a Eye (ái) neboli oko. Takže jeho jméno se čte Hókái. Ve filmu ot zazní tolikrát, že po skončení kina jsem šla do kolen, když jsem slyšela Houkí. Tak, to by bylo....

     Když jsem zjistila, že v sérii filmů je počítáno i s touhle postavou, tak jsem byla šíleně šťastná. Ještě víc šťastná jsem byla, když jsem se dozvěděla, že ho má hrát Jeremy Renner.

To je herec, co dokáže zahrát snad úplně všechny charaktery, ale pravdou je, že nejvíc mu to jde jako záporákovi. Byla jsem na to hodně moc zvědavá. Jak moc prostoru postavě dají, jak se s tím Jeremy popere? Musím i zmínit, jak se k té roli vlastně dostal.... Žádný konkurz, nic takového, ale jeho fanoušci napsali dlouhý dopis a odeslali ho režisérovi. A ten s nimi musel souhlasit.

    Pak přišel první díl Thora, kde se měl poprvé oběvit a já celý film jsem čekala, až tam konečně bude. Ale byla jsem zklamaná, protože tam byl asi tak 5 minut a řekl tak 3 věty. Nevadí. Pak přišli Avengers jednička, kde měl být mnohem déle a dostat více prostoru. Viděli jste jedničku? Co to tam s nim udělali! Hawkeye tak sice byla, ale prakticky celou dobu byl mimo sebe, ovládnutý Lokim a prostě byl z něj nemyslící robot. A když už nebyl ovládnutý, tak byl prostě v pozadí a nic jsme se o něm nedozvěděli. A Jeremymu se to taky vůbec nelíbilo, v rozhovorech přiznal, že se mu jeho role vážně vůbec nelíbí. Nejdříve ho za to chtěli vyhodit a najmout jiného herce, ale pak se naštěstí chytli za nos a pro Avengers dvojku mu už vymysleli pořádnou roli.  

    Byla jsem samozřejmě zvědavá, co mu přichystali a hlavně, jestli se budou držet komiksu. A jak to tedy v komiksu je? Clint Burton byl záporák. A velký. Krade, zabíjí no a dělá i další hnusné věci. Vede ho padouch jménem Swordman a jde jim to spolu skvěle. Jednoho dne se akce pokazí a jedna žena zůstane uvězněná v hořícím autě. Clintovi je to úplně ukradený, ale najednou se tam zjeví Iron Man a ženu zachrání. A jak už to tak bývá, tak Clintovi to začne vrtat v hlavě a nakonec se rozhodně, že chce být taky superhrdina a využít svoje schopnosti při pomoci. Postaví se svému šéfovi a po pěkně napínavé bitvě ho porazí a odchází do organizace S.H.I.E.L.D. kde se stane hlavním agentem a pravou rukou Nicka Furyho. 

     Jednou byl vyslán na misy, kdy měl zneškodnit špijónku z organizace Black Widow. Jenže v ní tak nějak vidí sám sebe a tak jí nakonec nezabije a přivede jí k organizaci, kde se stane jednou z hlavních členek Avengers. A taky se stane jeho milenkou, stejně jako nepočítaně dalších superhrdinek a agentek. Nakonec skončí se superhrdinkou Mockingbird se kterou se rozvede, pak se zase vezmou. Po rozdělení organizace S.H.I.E.L.D. začne vést jednu polovinu a zaměřuje se na napravování špatných špatňáků. 

    A teď bude následovat hodně spoilerů z filmu! Hawkeye je tam hnedka od začátku, výborně. Jenže ho taky hnedka na začátku sejmou a to díky padouchovi Quicksilverovi, který se dokáže pohybovat super rychle a jako cíl si vybere právě Hawkeye, který i přes jeho úžasný zrak není schopný ho sejmout. Quicksilver ho párkrát v plné rychlosti (rychlost zvuku či světla... jak v kterém komiksu) srazí k zemi a když se ho Hawkeye snaží zasáhnout, tak se odkreje pro pohybem naváděný kulomet. Na pomoc mu přiběhne Black Widow. 

    Zpátky v základně S.H.I.E.L.D.U je mu ustřelená část břicha nahrazena plastovými náhražkami, kde vtipkuje s doktorkou, že jeho přítelkyně nepozná rozdíl, protože žádnou nemá. Jasný, takže žádná Mockingbird, jasný. Pak následuje večírek, před kterým telefonuje s někým a když se ho Captain America zeptá, s kým mluvi, tak řekne, že s přítelkyní... Ehm, dobře, takže nic nevíme. Večírek je přerušen nebudu prozrazovat kým a ten někdo sebere Lokiho žezlo. A tak se Avengers vydají do Afriky, kde se opět setkávají s Quicksilverem a taky jeho sestrou, která umí ovládat mysl. Všechny ošálí, jen Hawkeye je na ní připravený a povede se mu celý tým přemístit do letadla a při odletu jim oznámí, že je vezme se vzpamatovat do úkrytu. 

    Přilétají na farmu, kde ho přivítá jeho těhotná žena a dvě děti, které se znají i s Black Widow. Clint Avengerům oznámí, že Fury mu pomohl postavit tohle místo, když naverboval do organizace a přemístil tam svojí rodinu. Ehm.... Obyčejná manželka, obyčejné děti, farma. Tak tohle vážně není podle komiksu. Nevadí. Ale je pravda, že ten jeho příběh je tak nějak umělý, nějak se to tam nehodí. Alei tak se totálně ztotožňuji s komentářem jednoho pána, který k této dějové linii napsal tohle:

I absolutely loved getting to see Clint in a new light. It was good to see him having a family. A reason to fight on. Everyone else has their story but they're basically alone or are somehow separate even when they have someone, if that makes sense. Clint's family added something infinitely precious, as does his interaction both with them and the team. So thank you. Thank you for made scenarists to make Hawkeye like this.

    Ovšem vysvětlení, proč Clint nikdy neřekl ostatním o své rodině, které udělala jedna slečna, je také docela výstižné...

tumblr_nntaumfH1P1rtqtc9o1_500tumblr_nntaumfH1P1rtqtc9o2_500

    No, tak snad už opustím prozrazování, co se ve filmu vlastně děje. Věřte mi, dostala jsem se tak do půlky filmu a ta druhá půlka je ještě zajímavější. Zatím každý, s kým jsem se o filmu bavila, byl strašně překvapený, jak jsem se dostala k Jeremymu.... A všichni jsou hrozně překvapený, když jim řeknu, že ze všech těch herců je právě Jeremy nejvíc úspěšný. Vážně! Oskar, Zlatý Glóbus a vžně tu nebudu vypisovat všechny ty ocenění, co má. Tak nějak jsem jich napočítala okolo 450. Jen prostě v ČR není až tak známí. A jakže jsem se k němu teda dostala? Přes video k songu Trouble od Pikn. Pink mám ráda a její klipy taky, hlavně ty staré měly prostě nápad. A to má právě i ten k písni Trouble. Jeremy tam hraje šerifa a v tom klipu si ho člověk prostě vážně všimne. 


Pink - Troubleby Henrietta-Aime-Fumer_Tv

    No, abych se vrátila k původnímu záměru napsat hodnocení filmu... A že jsem to tak ze začátku zamýšlela, jen moje ruce se prostě tak nějak rozepsaly o něčem trochu jiném =D Jak už jsem psala, jsem hrozně ráda, že konečně taky rozvedli příběhy postav a není to jen super úžasná podívaná se super efektama, ale skoro žádným příběhem. Tak mi totiž připadala jednička. Taky je to hodně o vtipech. Jak jsem se u jedničky smála, tak tady jsem místy skoro i brečela a hlavně jsem se prakticky nikdy smát nepřestala. I když se jednalo o nějakou vážnou scénu, tak tam tvůrci dali nějaký ten vtípek, ať už někdo něco prohodí něco vtipného nebo něco vtipného udělá. Hodně lidem to vadilo, mně osobně vůbec. Někdo naopak psal, že dvojka nebyla vůbec vtipná. Byli sme na stejném filmu? Celý sál se smál a smál. Vážně, už jen začátek s language... Nice chat. No, it wasn´t... Thorovo hlášení z bojiště o Hulkovi... Zvedání Thorova kladiva... Unfortunately I´m mighty... Go sleep, go sleep, go sleep... What, you didn´t see it coming? (napsáno tak, aby to pochopil ten, kdo to viděl a nic to nevyzradilo tomu, kdo to neviděl... Ale doufám, že ten, kdo to neviděl, tak to nečte, protože jsem mu už prozradila polovinu filmu...)

    Hodně lidem se taky nelíbí, jak je Ultron podaný, že měl být vlastně nejvíc badass evil padouch a on vlastně ani není. Je to nainvní "klučina", co neví, jak poznat, co je špatné a co dobré. No, za tohle můžou trailery, protože Ultron je podle komiksů přibližně takový, jaký je ve filmu. Ale nejvíc nechápu lidi, co píší, že postavy jsou přehnané. To jako vážně? Ten, kdo dokáže něco takového říct asi vážně nemá ani ponětí o tom, jak vypadá takový marvelovský komiks a jak jsou ty postavy ve skutečnosti napsané. To, jaké mají schopnosti ve filmu, to vážně není nic proti tomu, co je v komiksu. Takže, pokud někdo nemá rád nabubřelou ukázku síly a schopností, tak ať se, proboha, nechodí dívat na Marvelovku! Je mi jasný, že někomu se ten film prostě nelíbí, čekal něco víc, děj ho prostě nevtáhnul. No, to se nedá nic dělat, mně se to líbilo hodně. A dokonce se mi líbila i Olsenka v roli Wandy. Boha, jak já jí a její ségry nenáviděla! Ty šílený stupidní kraviny, kde hrály, ufff. Ale tahle holka se vážně zlepšila. A jako Wanda je výborná. 

Hodnocení na ČSFD: 81%

Moje hodnocení: 9/10

Zpět na hlavní stranu blogu