Shingeki no Kyojin (Útok Titánů)

15. září 2016 | 22.08 |

tumblr_mzu2cpNFTt1rzemwqo1_500 進撃の巨人 Shingeki no Kyojin (Útok Titánů)

Animovaný / Akční / Drama / Fantasy / Horor

Japonsko

Lidé byli nuceni bojovat s obry o záchranu svého pokolení. Když se schylovalo k nejhoršímu, postavili několik měst pod ochranou mohutných zdí, které obři nedokázali překonat. Po jedno celé století si lidé za hradbami mohli oddechnout a žít v relativním míru, avšak odříznuti od okolního světa. Mír ale trval jen do dne, než jedno z těchto měst, obehnané zdí, Maria, bylo napadeno dosud nevídaným šedesátimetrovým obrem, kterému se ochranu města podařilo překonat. Ústřední postava příběhu Aren Jaegar se svou adoptivní sestrou Mikasou při útoku přicházejí o svoji matku a vydávají se vstříc nehostinému světu.

    Dlouho jsem se neozvala, co? Poslední dobnou je toho na mě nějak moc a nic nestíhám. Navíc nemám na nic náladu. Prakticky jsem teď pořád v práci. Teď mám noční a jelikož jsem dvakrát za sebou vychytala super stanoviště, tzv. samotku, tak jsem se pustila do rozhkoukaných seriálů. Jedním z nich byl snad nejznámější anime seriál Naruto, který teď má dvou týdenní pauzu a já se rozhodla tu pauzu vyplnit všemi opěvovaným animákem Shingeki no Kyojin, který je do češtiny překládán jako Útok Titánů, což je správný překlad. Trochu mě štve ten hojně používaný anglický překlad Attack on Titan. Trošku nám ty útočící role obrátili a navíc tam dali jen jednotné číslo... Ale co už.

   Spoiler!!

    Předem musím říct, že tohle je přesně to anime, které budu ukazovat lidem, kteří tvrdí, že anime jsou jen divné kreslené pohádky. Tohle totiž pohádka není ani trochu. Tvůrci se toho opravdu nebáli a nedělalo jim problém ukázat, jak obři opravdu požírají lidi a o povalující se kousky těl tam taky není nouze. 

   Když jsem začala na toto anime koukat, tak jsem se snažila nebýt příliš natěšená, protože kromě nadšených komentářů jsem četla i dost negativních. Hlavně v tom smyslu, že tam na sebe postavy pořád řvou a řvou a řvou. No, nemám to úplně ráda, ale řeknu vám jedno.

.. Ono se to do toho příběhu opravdu hodí! Je to totiž krásně realistické. Postavy tam řvou, protože si dodávají odvahu. Řvou, protože odvahu ztratili a podlehli strachu. Řvou, protože obr zrovna požírá jejich kamaráda. Takže ano, v seriálu se hodně řve, ale je to tak hrozně realistické, že to člověku nakonec ani nevadí. Jak by asi příběh vypadal, kdyby každý takové situace řešil v klidu? Asi ne úplně reálně. 

    Co mě ale zklamalo a musím dát lidem za pravdu, bylo to, že seriál byl na rozebrání charakteru a děje až příliš krátký. Chtělo by to tak dvě, tři řady, aby to mělo ty správné koule, abych tak řekla. Postavy jsou super a je jich tam hodně a v daném čase se bohužel nelze věnovat všem pořádně. 

   Anime mě zaujalo už hned ze začátku. Jsem člověk, co má rád, když jsou openingy udělané pořádně a ten z Útoku Titánů mě zaujal na 100%. Muzika je super. O ní se postarala japonská skupina Linked Horizont, která tohle opravdu umí. A již při úvodní písni je vidět, že grafika je na mimořádně vysoké úrovni. A byla to právě výborná grafika, která mě u anime udržela snad ze všeho nejvíce. Všechny ty vypracované detaily, to je nádhera pohledět!

     Hlavní záporáci, tedy obři, jsou udělaný opravdu suprově. Je to prostě banda nemyslících zrůdiček, které mají neustálí výraz totálních dementíků, jsou to nemyslící obludy, kteří se ženou jen za tím, aby sežrali co nejvíce lidí. A ono se jim to opravdu úspěšně daří, protože jsou skoro nesmrtelní. Dají se zabít jen přeseknutím malého místa v zádu na krku. A o to se stará skupina vycvičených vojáků, kteří jsou rozděleni do 3 skupin. První skupina je armádní sbor, který je na hradbách a stará se o ně a odráží útoky obrů. Jsou vlastně první, kdo s obry přijde do styku, pokud by zaútočily. Na začátku anime je to jen banda líných opilců, kteří sjou si tak moc jistí, že je hradby ochrání a oni vlastně bojovat nebusou muset. Druhá skupina je tzv. průzkumné legie, to je elita lidí, co se vydávají za hradby a snaží se dostat co nejvíce informací o obrech... No a taky nejvíce umírají a jsou to všichni totální blázni. A třetí skupina je Vojenská policie, která je hezky schovaná za třetí hradbou a dalo by se říct, že jim tam nic nehrozí. Tato skupina má být totální elita a každý rok se k nim dostane jen deset kadetů. Pravdou ale je, že vojenská policie je bandou totálních hajzlíků, kteří jen zneužívají své postavení. Do třetí skupiny se snaží dostat většina kadetů. A pak jsou tam tací, co opravdu chtějí něco dokázat a pomoci lidem. A k nim patří i hlavní hrdina Eren, jeho skoro sestra Mikasu a kamarád Arnim.

7a34cecc13_102109827_o2

Nejznámější je prostřední logo, které je se seriálem nejvíce spojováno. Já ho viděla několikrát ještě před tím, než jsem na seriál vůbec narazila. 

    Propracované je také celkové vybavení postav. Celá výstroj je krásně do detailu zpracovaná a já bych jí hrozně moc chtěla mít! I když musím uznat, že bych se asi zabila při prvním vyzkoušení. Postavy mají kolem pasu speciální zařízení, připomínající takový ten horolezecký postroj s dvojicí navíjecích ocelových lanek poháněných stlačeným plynem a sadou výměnných čepelí, které nositeli umožňuje pohyb do stran i do výšky. Toto zařízení se nazývá prostorové manévrovací zařízení a je to prostě bomba!

       Příběh se množná zdá trošku až moc jednoduchý, ale toho se člověk nemusí bát, ono se to totiž pak zamotá a ... no, tohle asi raději prozrazovat nebudu. Třeba by se na to chtěl někdo podívat a já bych mu prozradila až moc. A pokud by se někdo chtěl jen dozvědět, jak se to zamotá, tak mu to mohu prozradit třeba v komentářích =)

    Tak mě napadlo, že jsem načala postavy a pak už jsem o nich nenapsala ani řádku. Všeobecně mohu napsat, že narodíl od drtivé většiny anime jsou postavy opravdu prostě lidé. Naní tam žádné zázračné dítě, žádný úchvatný zachránce. Jasně, někomu to jde s mečem mnohem lépe, někdo je zase úžasný stratég. A někdo je prostě jen do počtu. Hlavní postava Eren je prostý kluk, který se nenechá srazit na kolena smrtí blízkých a dělá vše proto, aby zabil co nejvíce obrů. A také ochránil své kamarády. Jeho skoro sestra Mikasu je génius na boj a přirozený zabiják nejen obrů. A dělá vše, aby ochránila svojí rodinu, i když to znamená, že opustí své stanoviště a nechá na holičkách lidi ve své skupině. Kdo by to ale na jejím místě neudělal? A třetí do party, blonďáček Armin je vlastně strašpytel, který ze začátku přežívá jen díky tomu, že má neustále za zadkem Erena a hlavně Mikasu. Armin si vůbec nevěří, ale v průběhu zjišťuje, že jeho nápady, které ve strachu vykřikuje, jsou jeho spolubojovníky uznávány a sokonce i fungují. Tato postava projde opravdu super vývojem.

    No a pokud si přečtete jakékoliv recenze nebo komentáře, tak je jasné, že nejoblíbenější postavou je kapitán Levi. A ano, i já se musím přiznat, že mi přirostl k srdci. Má neustále otrávený výraz, jeho sarkasmus je úžasný a člověk by ho nejraději praštil, pokud by s ním musel být po delší dobu. Levi je součástí průzkumné legie a je to úklidový maniak. Jeho to zabíjení obrů prostě hrozně baví a je v tom totálně nejlepší. 

   Za mě má toto anime bezkonkurenčních 10 bodů z deseti. Je jiné, je postapo, má úchvatnou grafiku, ještě úchvatnější muziku a hrdiny jsou obyčejní lidé. Pokud by se na něj chtěl někdo podívat, tak doporučuji web hokage.cz, kde je i s českými titulkami. Ale anime je tak populární, že se dá nejít skoro všude.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře